Sreća ili zadovoljstvo i ispunjenje
30/08/2023Potrebe žena koje muškarci teško shvataju
13/09/2023Odrasli i kognitivne sposobnosti
Kognitivne sposobnosti nisu novi termin i najčešće ih čujemo da se spominju kada se govori deci o učenju. A šta one tačno znače u misaonom procesu odraslih?
Kognitivne sposobnosti su zapravo osnovne veštine koje naš mozak koristi za razmišljanje, učenje, zaključivanje, čitanje, pamćenje i generalno obraćanje pažnje na stvari oko nas. Ove veštine kombinovane zajedno, prikupljaju informacije koje dolaze do mozga kroz sva naša čula, selektuju ih i stavljaju ih u „memoriju znjanja i iskustva“ koju kasnije koristimo u svakodnevnom životu.
Važno je znati da svaka od vaših kognitivnih sposobnosti igra važnu ulogu u obradi novih informacija koje ranije nismo imali. Takođe, ako vam je samo jedna od ovih sposobnosti slaba, vaša celokupna sposobnost upijanja, razumevanja, pamćenja i korišćenja novog znanja može biti ugrožena. Zbog toga je ključno da se sve ove sposobnosti neguju i da se na njih obraća pažnja.
U nastavku je kratak pregled svih kognitivnih sposobnosti kao i posledica koje možete osećati ako vam je neka od njih slabije razvijena.
- Zadržavanje pažnje:
Kada je razvijena omogućava vam da ostanete fokusirani na jedan zadatak u dužem vremenskom periodu. Ako je nerazvijena dovodi do toga da imate gomilu nezavršenih projekata i da brzo skačete sa jednog projekta na drugi.
- Selektivna pažnja:
Kada je razvijena, omogućava vam da ne izgubite fokus koji imate na jednu temu čak ni uz razne distrakcije. Nerazvijena znači da vam je lako skrenuti pažnju kada nešto radite.
- Podeljena pažnja:
Omogućava vam da pamtite informacije čak i kada radite dve ili više stvari u isto vreme. A ako nije razvijena, “multitasking” vam predstavlja problem i dešavaju se česte greške u onome što radite.
- Dugotrajno pamćenje:
Ova sposobnost je da možete da se setite i davno prošlih događaja i naučenog gradiva sa odličnom preciznošću, i očekivano, kad ona izostane teško se prisećate ranije upamćenih informacija.
- Kratkotrajno pamćenje (radna memorija):
Kada razvijete ovu sposobnost u mogućnosti ste da prikupljate i pamtite informacije dok ih u isto vreme koristite. Tačnije da odmah implementirate ono što ste sad naučili. Nedostatak ovakve sposobnosti dovodi do toga da morate više puta da čitate uputstva za zadatke koji su vam dodeljeni i da imate teškoće sa pamćenjem složenijih uputstava.
- Logika i rasuđivanje:
Sa razvijenom logikom brzo rasuđujete, dobijate ideje i rešavate probleme. Sa nedostatkom ove sposobnosti često ćete se pronaći u situaciji da nešto ne razumete ili da se osećate zasuti sa previše informacija.
- Auditivna obrada:
Ako radite na ovoj sposobnosti bićete u mogućnosti da analizirate audio sadržaje na brži i bolji način. U nedostatku, mogu se očekivati poteškoće sa učenjem čitanja i razumevanja pročitanog.
- Vizuelna obrada:
Fotografsko pamćenje i vizualizacija onoga o čemu mislite su posledice ove dobro razvijene sposobnosti. Kada je ne razvijate možete imati teškoće sa razumevanjem i pamćenjem onoga što ste videli, na primer, u nekoj prezentaciji kao i sa snalaženjem u prostoru.
- Brzina razumevanja:
Kao što i sam naziv kaže, ova veština se zasniva na brzom shvatanja zadataka koji su pred Vama. U suprotnom, sporo rešavanje svakodnevnih zadataka i teže snalaženje sa više obaveza.
Učeći nove, zanimljive stvari razvijate svoje kognitivne sposobnosti. Pridružite se našoj zajednici (link) i saznajte neke nove stvari kojima možete poboljšati svoje sposobnosti učenja i pamćenja i olakšati komunikaciju. Dobro došli!
Pridružite se našoj grupi da idemo dalje.
U službi Vašeg boljeg života,
Natalija
Izvor: Infostud