Potrebe žena koje muškarci teško shvataju
13/09/2023Kako do dobrog stanja i raspoloženja?
24/10/2023Srećna žena – Srećan brak
(Happy Wife – Happy Life!)
Verovatno ste već čuli ovu izreku. I ako niste, sigurna sam da znate koliko je istinita. Ako žena nije srećna ona to reflektuje na sve ukućane ili se razboli jer drži u sebi.
A da li ste se nekada zapitali: Šta ja mogu još da uradim da njoj bude dobro i da bude zadovoljna?
Istraživanja su pokazala da muževi više stresiraju žene nego deca ili druge obaveze. Kako pokazuje jedna studija u kojoj je anketirano 7000 mama one su procenile svoj stres, na skali od 0-10, kao 8.5.
A šta ih zapravo toliko stresira? Čak 46% njih kaže da je veći uzrok stresa muž nego deca ili neki drugi razlozi. Iz iskustva mogu to da potvrdim. ;-) Ja često kažem da imam dvoje dece, sina i muža. Nazivam ih mojim dečacima.
Petogodišnjak je petogodišnjak. Ali kada se 35-godišnjak tako ponaša nekad je zabavno, a nekada ne baš. Oni bi trebalo da budu jednaki partneri sa suprugama, a ne drugari dece.
Treba da znate da žene i muškaraci brinu drugačije. One u većini slučajeva razmišljaju 20 godina unapred i o posledicama trenutnih dešavanja (npr. ako dete pojede još jedan kolač ili ako odustane od fudbala) kako će se to odraziti na dete kao odraslu osobu. A muškarci brinu kratkoročno, kako ili šta će biti za dan, dva, možda mesec.
Žene su takođe u velikoj meri u stresu zato što ne mogu postići sve što bi htele. Redovno im nedostaje par sati u jednom danu. Čak 75% anketiranih mama je reklo da najveći deo kućnih poslova i obaveza oko dece obavljaju same. Njih 1/5 je reklo da im muževi uopšte ne pomažu.
A sa druge strane vi muževi danas radite u kući više nego ikada. Neki od vas idu u nabavku, kuvaju, razvoze decu, pomažu u kući i dr.
Bez obzira na to, problem postoji i najčešći komentari su bili:
- Iscrpljena sam. Kao da radim dva posla, jedan u firmi, a drugi kod kuće.
- Iako imam muža koji hoće da mi pomogne moram mu sve govoriti. Ništa se ne bi setio sam da uradi.
- Često izgleda kao da sam jedini odrasli u porodici. Muž i ćerka se ili igraju ili se svađaju.
Koja su rešenja?
Žalba: PONAŠAJU SE KAO DECA. Mama je stroga, a tata je drugar. Sa mamom su lošiji odnosi pa onda i sa muževima.
Rešenje: Držite se zajedno. Ako jedan roditelj nešto zabrani, drugi roditelj to treba da podrži. Ako se i ne slažete, nemojte pred decom o tome razgovarati.
Žalba: PREVIŠE OBAVEZA U KUĆI.
Rešenje: Podelite obaveze na nedeljnom nivou.
Žalba: OSEĆAJ KRIVICE, NEMA SLOBODNOG VREMENA.
Rešenje: Pomoći oko svega. Dati mami slobodno popodne ili veče.
Žalba: NEMA NIKAKVU INICIJATIVU, SVE MORAM DA MU KAŽEM. Od mame se očekuje, a tata se nikad ne bi setio da nešto uradi. Pa onda i deca krenu sa takvim ponašenjem.
Rešenje: Kao partner, bilo bi dobro da neke obaveze preuzmete na sebe. Npr. Idem sa decom napolje, jel ima smeća, pa da usput izbacim? Ili treba li nešto kupiti u prodavnici kad smo već napolju?
Treba deliti svakodnevne obaveze oko dece. Menjajte se ko će kad presvući bebu, okupati, nahraniti dete, ili voziti na aktivnosti, otići sa njima u šetnju i na igralište ili se igrati kod kuče. Dati mami malo vremena za sebe.
Takođe, žena treba da popusti sa kontrolom. Ne treba i ne mora sve sama. A to se postiže kroz zdravu i jasnu komunikciju. I to će biti tema naših radionica kako da se uspostavi takva komunikacija između partnera i sa decom.
Pridružite se našoj grupi da idemo dalje.
U službi Vašeg boljeg života,
Natalija